Kadın Mekan

Çocuklarda Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir? Bitkisel Ve Doğal Tedaviler
#1
Çocuklarda Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir? Bitkisel Ve Doğal Tedaviler

Balgam, solunum yollarında iltihap yahut tahriş nedeniyle meydana gelen, öksürükle vücuttan atılabilen sümüksü salgıya denir.


Balgam, solunum yollarında iltihap yahut tahriş nedeniyle meydana gelen, öksürükle vücuttan atılabilen sümüksü salgıya denir. Çocuklarda özellikle sonbahar ve kış aylarında soğuk algınlığı ile birlikte balgamlı öksürük vakaları ile sık karşılaşılır. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Beril Bayrak Bulucu, (Çocuklarda balgamlı öksürük nasıl geçer?) sorumuza şu cevabı veriyor: (Çocuklardaki balgamlı öksürük, genelde öksürük biraz daha şiddetli hal aldığında meydana gelir. Balgamı gidermek için yapmamız gereken şey geniz akıntısını çözümlemektir. Peki geniz akıntısı nasıl çözümlenir? Geniz akıntısını tedavi etmenin en etkili yollarından biri serum fizyolojik kullanmaktır. Serum fizyolojikle burun yolunun sık sık temizlenmesi balgamdan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Evde kendiniz de serum fizyolojik hazırlayabilirsiniz. Bunun için 4 su bardağı suyu kaynatıp soğutun, ardından içine 1 tatlı kaşığı deniz suyu katıp karıştırın. Günde 3-4 defa serum fizyolojikle çocuğun burun yolu yıkanabilir.)

İşte çocuğunuzda balgamlı öksürük olduğunda yapmanız gerekenler:


  1. 1 yemek kaşığı kaşığı tereyağı ve 1 yemek kaşığı pekmezi 1 su bardağına yakın suya ekleyip, su, tereyağ ve pekmezi birlikte kaynatın. Ocaktan alıp ılık hale geldiğinde çocuğunuza ara ara içirin. (Tereyağ cezvede erimeye başlayınca pekmez eklenir. Ardından hemen su katılır. Hepsi iyice kaynatılıp ılık ılık içilir) En etkili ve en çok fayda görülen tarih budur. Çocuğun öksürüğü şıp diye kesilecektir. Hem balgam söktürmekte de çok etkilidir.

  2. Çocuklarda balgamlı öksürükle karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken şey,çocuk doktoruna başvurup balgama ve öksürüğe neden olan enfeksiyonu tedavi ettirmek olmalıdır. Doktorunuz, çocuğun yaşına uygun bir antibiyotik ve balgam söktürücüyü reçete edecektir.

  3. Çocuğun bol miktarda sıvı almasını sağlayın. Su, meyve suyu, tavuk suyu çorba ve ballı limonlu çay gibi sıvı besinler, çocuğun boğazını yatıştırıp, balgam çıkışını kolaylaştırarak çocuğu rahatlatacaktır. Ayrıca bu yiyecekler çeşitli vitamin ve mineralleri içerdiğinden çocuktaki bağışıklık sistemini güçlendirip, balgamlı öksürüğe neden olan hastalıktan kısa sürede kurtulmasına yardımcı olacaktır.

  4. Çocuğunuz hasta diye onu yıkamaktan çekinmeyin! Sıcak duş, buharlı havanın solunması, çocuğun nefes yollarını açıp, boğazını nemlendirip,balgam dolayısıyla meydana gelen göğüs tıkanıklığını giderecektir.

  5. Çocuğun odasında havayı nemlendirmek için buhar makinesini çalıştırın. Birkaç damla okaliptüs yağını buhar makinesine koyup, bu nemli havayla çocuğunuzun odasını havalandırabilir, çocuğun bu havayı tenefüs etmesini sağlayabilirsiniz.

  6. Çocuğun boğazını yumuşatmak için ılık suya biraz limon ve bal katıp, çocuğunuza içirin. Bu karışım çocuğunuzun balgamını yumuşatacak ve daha kolay atılmasını sağlayacaktır.

  7. 1 adet elmayı dilimlere ayırın, kabukları ve çekirdekleri ile kaynatın. Ocaktan alıp içine biraz ıhlamur, bir çay kaşığı tarçın, bir-iki tane karanfil ve birkaç damla limon ekleyin. Bu çayı süzerek balla tatlandırın ve çocuğunuza içirinn.

  8. Ayva yaprağı ve ıhlamuru birlikte suya atıp kaynatın, her gün 2-3 bardak çocuğunuza içirin. Ayva yaprağı öksürük için en etkili doğal tedavilerdendir.
Not: Bu yazıda geçen bilgileri doktorunuza danışmadan asla uygulamayın.
WWW
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi